Czym myć ręce i przepisy na skuteczne domowe płyny antybakteryjne

Mycie rąk – świetny sposób na ochronę przed zakażeniem w sezonie grypowym

Świetnym i często niedocenianym sposobem na zapobieganie zarażeniem się patogenami jest częste mycie rąk. Badania wykazują, że najlepiej jest myć ręce zwykłym mydłem i wodą, a mydło antybakteryjne (zawierające triklosan) wcale nie jest skuteczniejsze niż tradycyjne mydło. Ważne aby ręce myć dokładnie, przez co najmniej 30 sekund. Kiedy nie mamy możliwości umycia rąk mydłem, możemy użyć żelu lub płynu do dezynfekcji skóry. Takim preparatem  możemy wspomóc się także po myciu rąk mydłem, ale nie jest to konieczne. Płyn do dezynfekcji nakładamy na suche ręce, żeby nie rozcieńczać zawartego w nim alkoholu.

Na co zwracać uwagę wybierając w sklepie płyn do dezynfekcji?

Żeby płyn na bazie etanolu, który kupujemy w sklepie miał właściwości dezynfekujące, musi zawierać co najmniej 60% alkoholu. Czyli w wykazie składników na opakowaniu alkohol (np. Ethanol, Ethyl Alcohol, Alcohol Denat.) powinien być na pierwszym miejscu, dopiero później woda i inne składniki. To i tak nie daje nam 100% pewności, że ilość użytego alkoholu przekracza 60%, lecz taki płyn jest na pewno bardziej skuteczny od tego, który zawiera na pierwszym miejscu np. wodę (Aqua). 

Jak zrobić domowy skuteczny płyn do dezynfekcji rąk?

Najłatwiej dostępnym produktem odkażającym jest alkohol etylowy. Musi być to alkohol co najmniej 60%, więc wbrew powszechnej opinii, wódka nie nadaje się do skutecznego odkażania. Jak więc przygotować skuteczny płyn do odkażania rąk? Wystarczy zmieszać spirytus 95% z wodą, najlepiej destylowaną, którą można kupić np. na stacji benzynowej. Alkohol etylowy w stężeniu powyżej 60% będzie skuteczny i bezpieczny dla skóry. Ponieważ jednak alkohol wysusza skórę możemy zamiast wody dodać sok z aloesu (dla najlepszego efektu powinien to być 100% aloe vera juice, a nie „zwykły” żel aloesowy, który zawiera masę dodatkowych składników) oraz glicerynę. Składniki te nawilżą skórę. Ponieważ alkohol etylowy bardzo szybko się ulatnia, ważne jest, aby płyny przygotować szybko i zamknąć w szczelnej butelce, żeby stężenie alkoholu nie spadło. Wszystkie składniki mieszamy i przechowujemy w czystych, zdezynfekowanych wrzącą wodą i niewielka ilością spirytusu pojemnikach.

Przepis na płyn do dezynfekcji rąk – woda lub sok z aloesu i spirytus

Zmieszać:

 • 65ml (ok 53g) spirytusu 95% 
 • 35ml wody lub soku z aloesu (zamiast aloe vera juice można dodać ulubiony hydrolat lub wodę destylowaną dostępną na każdej stacji benzynowej)
 • ewentualnie kilka kropel olejku lawendowego / herbacianego (dla zapachu i wzmocnienia działania antybakteryjnego, o ile oczywiście nie jesteś uczulona/uczulony na dane olejki eteryczne)

Zamknąć w szczelnej butelce.

Przepis na płyn do dezynfekcji rąk – woda lub sok z aloesu, gliceryna roślinna, spirytus

Zmieszać:

 • 65ml (ok 53g) spirytusu 95%
 • 25ml wody lub soku z aloesu
 • 10ml gliceryny roślinnej (do kupienia w aptece)
 • ewentualnie kilka kropel olejku lawendowego / herbacianego (dla zapachu i wzmocnienia działania antybakteryjnego, o ile oczywiście nie jesteś uczulona/uczulony na dane olejki eteryczne)

Zamknąć w szczelnej butelce.

Przepis na płyn do dezynfekcji rąk wg WHO

WHO podaje własny przepis na płyn do dezynfekcji rąk. Jeśli dysponujesz wszystkimi składnikami, płyn wykonany według tego przepisu będzie najbardziej skuteczny. Płyn ten zawiera wodę utlenioną, która jest dodana tutaj nie po to, aby odkażać ręce. Ma zdezynfekować płyn i pojemnik do którego mogą dostać się patogeny np. z powietrza lub z niedokładnie zdezynfekowanego pojemnika, w którym mieszamy składniki.

Zmieszać:

 • 83.33 ml spirytusu 96%
 • 11.05 ml wody destylowanej lub kranowej, przegotowanej i ochłodzonej
 • 4.17 ml wody utlenionej 3%
 • 1.45 ml gliceryny

Płyn szybko rozlewamy do pojemników, szczelnie zamykamy i pozostawiamy na 72 godziny. Po tym czasie płyn jest gotowy do użycia.

Link do przepisu WHO (formulacja 1), opatrzony zdjęciami.