skora-sucha-kosmetyki-naturalne

Skóra sucha oraz sposoby nawilżania za pomocą naturalnych kosmetyków

Skóra sucha jest trudna w pielęgnacji. Częste podrażnienia i łatwość w przesuszaniu sprawiają, że najlepiej działają na nią odpowiednio dobrane kosmetyki naturalne i świadoma pielęgnacja.


Cechy skóry suchej 

  • kolor jasnoblady, często występuje różowy odcień (spowodowane jest to cienkim naskórkiem, przez który prześwitują naczynia krwionośne)
  • jest matowa, ponieważ ma nierówną powierzchnię. Spowodowane jest to większą ilością zrogowaciałych komórek. W obrębie takich „poletek” zrogowaciałego naskórka tworzą się powierzchniowe zmarszczki, które można usunąć poprzez wyrównanie nawilżenia skóry
  • pojawiają się na niej pęknięcia, łuski, nadżerki
  • szorstka w dotyku
  • osoby ze skórą suchą skarżą się na mrowienie i uczucie ściągnięcia

Pielęgnacja suchej skóry naturalnymi kosmetykami

Jak pielęgnować skórę suchą? Aby robić to z głową, trzeba wiedzieć, czego potrzebuje. Jej główny problem to nawilżenie. Natomiast nawilżenie zewnętrznej warstwy naskórka jest uzależnione od wody, która znajduje się w skórze właściwej. To właśnie stąd woda przechodzi do naskórka.
Przy niskiej zawartości wody alfa-keratyna, która jest białkiem znajdującym się w naskórku, przechodzi w postać beta. Natomiast beta-keratyna charakteryzuje się dużą kruchością, przez co skóra staje się mniej elastyczna oraz podatna na uszkodzenia.

Czynnikami zaostrzającymi suchość skóry są promieniowanie UV, niska wilgotność powietrza (powietrze jest suche szczególnie zimą!) oraz silnie działające surfaktanty (substancje myjące). Ważnym elementem pielęgnacji suchej skóry jest unikanie tych czynników. Mydła zawierające najpopularniejszy i najtańszy SLS (Sodium Lauryl Sulphate) powodują „wypłukiwanie” lipidów z naskórka, przez co uszkadzają naturalną barierę ochronną skóry, co potęguje jej suchość. Aby zmniejszyć uszkodzenia skóry niezbędne jest zastosowanie środków nawilżających lub natłuszczających. Olejek do demiakijażu Mafka Migdał & Makadamia nie zawiera SLS, ani innych syntetycznych surfaktantów, a mimo to skutecznie rozpuszcza makijaż oraz inne zanieczyszczenia(jak to możliwe przeczytasz TUTAJ). Dedykujemy go szczególnie do oczyszczania skóry przesuszonej.

Jak nawilżyć suchą skórę ? rodzaje składników nawilżających

Składniki zatrzymujące wodę (hydrofilne), które mogą działać:

  •  powierzchniowo, tzn. wiążą wodę na powierzchni naskórka (kwas hialuronowy, kolagen)

Zarówno cząsteczki kwasu hialuronowego jak i kolagenu są za duże,
żeby wniknąć do naskórka, wbrew temu, co często można
przeczytać w internecie. Substancje te jednak doskonale wiążą
wodę na powierzchni naskórka, uelastyczniając go

  • wnikające do naskórka (gliceryna, mocznik, aminokwasy)

Używana od lat gliceryna, chociaż ma swoich zagorzałych
przeciwników, nie tylko wiąże wodę, ale ułatwia złuszczanie
martwych komórek; ułatwia utrzymanie lipidów naskórka w formie
ciekłokrystalicznej (w skórze suchej często spotykana jest forma
krystaliczna lipidów).

  • składniki okluzyjne – działają na zasadzie bariery, ograniczając parowanie wody z naskórka (oleje mineralne takie jak wazelina, parafina; także woski, pochodne silikonów)

Składniki okluzyjne należy stosować w połączeniu ze składnikami
hydrofilnymi (np. kwasem hialuronowym, kolagenem, gliceryną), gdyż wykazano, że stosowanie składników okluzyjnych samodzielnie (np. stosowanie samej wazeliny) już po kilku dniach może zakłócać naturalny proces rogowacenia naskórka.

  • składniki modyfikujące barierę ochronną naskórka (ceramidy, kwasy tłuszczowe, cholesterol)

Składniki te wchodzą w skład naturalnego cementu
międzykomórkowego, który stanowi naturalną barierę ochronną
naskórka; z wiekiem lub pod wpływem stresu naturalne lipidy cementu odtwarzają się coraz wolniej; wykazano, że kwasy tłuszczowe, ceramidy oraz cholesterol wnikają do naskórka i przyspieszają odbudowę cementu; bardzo ważną rolę odgrywają tutaj NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), szczególnie kwas GLA (gamma-linolenowy), którego wysoka zawartość znajduje się w np.: oleju z wiesiołka lub ogórecznika. Olej z wiesiołka znajdziecie w olejku do demakijażu Mafki

Jeśli chcecie bardziej zgłębić temat, poniżej umieszczamy literaturę naukową, w której znajdziecie więcej szczegółów dotyczących nawilżania skóry.

Catherine M, Correa M, Mao G, Saad P, Flach CR, Mendelsohn R, Walters RM, 2014. Molecular interactions of plant oil components with stratum corneum lipids correlate with clinical measures of skin barrier function 39-44

Jędrzejko K., Kowalczyk B., Bacler B., 2007. Rośliny Kosmetyczne, Wydawnictwo ŚUM, Katowice

Noszczyk M., 2013, Kosmetologia pielęgnacyjna i lekarska, PZWL, Warszawa