Jak zregenerować skórę dłoni podrażnioną częstym myciem i dezynfekcją?

Częste mycie i dezynfekcja rąk chroni nas przed wirusami. Jednocześnie może prowadzić do uszkodzenia warstwy lipidowej naskórka, w efekcie powodując podrażnienia i alergie. Jak się chronić i co robić gdy podrażnienia już wystąpią?


Żeby zminimalizować ryzyko zakażenia koronawirusem, znacznie częściej myjemy dłonie mydłem pod bieżącą wodą. Aby mycie było skuteczne, musi potrwać co najmniej 30 sekund. Ponieważ nie zawsze mamy ze sobą zegarek/stoper, podczas mycia rąk można śpiewać zwrotkę lub refren ulubionej piosenki, której wyśpiewanie, co wcześniej sprawdzamy, zajmuje ok. 30 sekund.

Przy myciu rąk Mafka poleca np. cover kawałka Feeling Good w wykonaniu MUSE 😉 Tekst też pasuje 😉

Birds flying high you know how I feel
Sun in the sky you know how I feel
Breeze driftin’ on by you know how I feel

It’s a new dawn
It’s a new day
It’s a new life
For me…
Yeah…
It’s a new dawn
It’s a new day
It’s a new life
For me…
Wooooo…
And I’m feeling good

Jeśli nie mamy jak umyć rąk, używamy płynu dezynfekującego na bazie alkoholu. Ważne, żeby płyn nakładać na suche już ręce, żeby nie rozcieńczać zawartego w nim alkoholu.

Częste i dokładne mycie rąk oraz dodatkowa dezynfekcja specjalnymi płynami sprawiają, że skóra naszych dłoni robi się coraz bardziej sucha, zaczyna się łuszczyć, w skrajnym przypadku może spowodować egzemę.

Jak się uchronić przed nadmiernym wysuszeniem i podrażnieniem w czasie wzmożonej dezynfekcji skóry rąk?

Przede wszystkim starajmy się wybierać płyny do dezynfekcji zawierające dodatek substancji nawilżających lub natłuszczających. Już zwykła gliceryna (INCI: Glycerin) poprawi nawilżenie skóry. Jak zrobić skuteczny płyn do dezynfekcji rąk z gliceryną publikowaliśmy tutaj (klik).  Dodatkowo, naprawdę warto stosować ulubiony krem nawilżający i mieć go zawsze przy sobie. Uchroni nas przed niechcianymi podrażnieniami. Wybierajcie kremy zawierające substancje nawilżające takie jak sok z aloesu, gliceryna, kwas hialuronowy a także oleje na początku składu INCI (gwarantuje to, że składniki zostały użyte w dużych ilościach). My oczywiście rekomendujemy w tym przypadku stosowanie kremu funkcyjnego MAFKA, bo m.in. właśnie problemy z egzemą były inspiracją do jego stworzenia. Składniki kremu funkcyjnego Mafka nawilżają wysuszoną skórę, a wielu z Was używa go właśnie do pielęgnacji przesuszonej skóry dłoni. Jeśli stosujesz płyn do dezynfekcji, ważne żeby ten zdążył wyschnąć, zanim nałożysz krem. Między aplikacją płynu i kremu powinno upłynąć co najmniej 30 sekund.

Dodatkowa regeneracja skóry dłoni za pomocą olejów

Kiedy masz nieco więcej czasu i możesz sobie pozwolić na dłużą chwilę pielęgnacji, na posmarowane kremem dłonie nałożyć sporą ilość ulubionego odżywczego oleju. Do tego rytuału wybieraj oleje zawierające dużą ilość odżywczych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które biorą udział w regeneracji bariery lipidowej skóry. Ważne są proporcje kwasów tłuszczowych zawartych w oleju. Najlepiej żeby olej zawierał więcej kwasu linolowego w stosunku do oleinowego. Oleje takie jak oliwa z oliwek lub olej kokosowy NIE powinny być stosowane solo na skórę, ponieważ zawierają niekorzystne proporcje wymienionych kwasów tłuszczowych i ich stosowanie na dłuższą metę może paradoksalnie potęgować wysuszenie skóry. 

Olej z nasion pomidora Mafki zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe w bardzo korzystnych dla skóry proporcjach (znacznie więcej kwasu linolowego w stosunku do oleinowego) dzięki czemu zastosowany bezpośrednio na skórę złagodzi podrażnienia (wywołane np. przez płyn do dezynfekcji rąk), zadziała przeciwzapalnie, wspaniale ją odżywi oraz zapobiegnie nadmiernemu parowaniu wody z naskórka. 

Pozostaw olej na skórze na co najmniej 20 minut. Nadmiar oleju po tym czasie możesz wytrzeć w chusteczkę lub zmyć wodą z dodatkiem delikatnego środka myjącego.

Dobrym pomysłem jest też mieszanie ulubionego kremu z olejem w zagłębieniu dłoni i rozsmarowanie takiej mieszanki na dłoniach. Dodatek dobrego oleju podkręci odżywcze właściwości kremu.